| |

Jak pozbyć się zapachu uprawianej ganji z otoczenia uprawy??? Najskuteczniejszym sposobem neutralizacji zapachu jest zastosowanie w systemie wentylacyjnym naszej uprawy filtra węglowego. Można go kupić w necie, sprowadzić z zagranic lub spróbować zrobić samemu, choc nie będzie on tak skuteczny jak fabryczny.

A to jeden ze sposobów zrobienia takiego filtra.Przerobienie autobusowego, zużytego filtra powietrza na filtr węglowy.


Zaczynamy oczywiście od rozebrania filtra.


Przy użyciu szlifierki kątowej odcinamy pokrywę z otworem (możliwie najbliżej krawędzi aby nie zmniejszać rozmiarów filtra).

 


Z drugiej strony wycinamy już tylko siatkę zewnętrzną.Papier już nam potrzebny nie będzie. Wyrywamy go.


.
Czyścimy pokrywę i to samo robimy z drugą częścią filtra.Myjemy wszystkie elementy, najlepiej benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem.


Teraz możemy przystąpić do skladania.

Potrzebnę będą takie rzeczy jak:
watolina - dobieramy orientacyjnie wymiary tak aby owinąć wewnętrzną siatkę filtra 3-5 razy. ok.3m2,
węgiel aktywowany - 500-1000g
kawałek płyty za sklejki lub mdf
drut
kołnierz do podłączenia rury went.
wkręty


Na wewnętrzną siatkę nawijamy jedną warstwę watoliny. calą resztę watoliny posypujemy warstwą węgla aktywowanego i nawijamy do końca. im więcej węgla będzie znajdowalo się pomiędzy warstwami watoliny tym caly filtr będzie wydajniejszy.

 


Zakładamy zewnętrzną siatkę. Może to sprawiać pewne problemy dlatego dla ułatwienia najlepiej owinąć siatkę folią aby łatwo nasunąć na zwiniętą watolinę. Po nasunięciu siatki folię wyciagamy.

 


Z drutu wyginamy naciąg zakończony gwintem z nakrętką aby skręcić wszystko w całość.Nooo.. teraz jak z górki.Z płyty wycinamy dysk o średnicy takiej jak filtr z otworem pasującym do kołnierza i rury wentylacyjnej.


.
Dopasowujemy kształt kołnierza i przykręcamy wkrętami do krązka. Zawsze lepiej, ale nie koniecznie, uszczelnić połączenie silikonem.To jeszcze tylko skręcić kołnierz z filtrem kilkoma wkrętami.

Kategoria: /