| |
Kwitnienie konopi jest włączane (tu rozpoczynane) przez cykl światła:
1. Krótka noc (6 godzin ciemności) i długi dzień (18 godzin światła) oznacza: roślina nadal rośnie.2. Długa noc (przynajmniej 12 godzin odpoczynku) i krótki dzień (12 godzin światła maksymalnie) oznacza: roślina tworzy
tkanki kwiatów.
Podczas startu fazy kwitnienia bardzo ważną rzeczą jest aby nie zakłócać odpoczynku nocnego rośliny (nawet na minutę).
Kiedy faza ciemna zostaje zakłócona przez światło, cały postęp od wzrastania do kwitnienia może zostać zniszczony.


Dlaczego roślina konopii wydziela żywicę? Głównym zadaniem wytworzonej żywicy na konopi - każdy się z tym zgodzi jest ochrona szczytu przed wysychaniem. Rośliny konopi uwielbiają słońce, i są stworzone do znoszenia większości intensywnych promieni UV. Bez tej ochrony upał wysuszyłby szczyty co zagroziłoby rozwojowi nasion. Nie możemy zapominać że roślina produkuje szczyty tylko po to, żeby produkować nasiona. Tylko dlatego ona wkłada tyle energii żeby produkować nowe żeńskie kwiaty. Fakt, że nie ma w pobliżu żadnych męskich roślin powoduje, że rośliny żeńskie produkują kolejne kwiaty żeby zwiększyć możliwość zapylenia przez męski pyłek.

Inne przydatne funkcje żywicy:
1. Żywica utrzymuje z dala insekty, które ledwo chodzą na jej powierzchni. Na nieszczęście czerwone pająki nie są insektami (lecz pająkami) i mogą snuć własną nić żeby móc się bez trudu poruszać. Więc pająk czerwony może źle wpłynąć na roślinę konopi, szczególnie w czasie suszy i w gorących pomieszczeniach. Większość czasu konopie są bardzo odporne na pasożyty w porównaniu z innymi roślinami.
2. Duże zwierzęta roślinożerne nie lubią żywicy. Jest to ważne dla hodowli outdoor. (czasem widzimy koty lub psy żujące liście)
3. Ponadto żywica jest bardzo dopasowana do przyklejania męskich pyłków podczas zapylania rośliny. Panie nigdy nie wiedzą
czy przypadkiem ktoś ich nie zapyli.
4. Przez żar na żywicy światło na kwiatach jest odbijane i tym sposobem również zatrzymywane. Kwiaty są karmione przez zielone liście i nie polegają na własnej fotosyntezie. Odbicie światła na żywicy zmniejsza automatycznie wysoką temperaturę na kwiatach i chroni je.

Im więcej światła padającego na roślinę, tym więcej żywicy jest produkowane przez kwiaty. Dlatego właśnie tworzenie żywicy jest określane przez natężenie światła i to jest powodem dla którego miejsce uprawiania konopi dla marihuany wybiera się na silnie oświetlone. Możesz uprawiać marihuanę pod 100-wattówką lub na oknie, ale kwiaty nie będą zawierać dużo żywicy i nie będą grube (chodzi o piękne topy) ponieważ uzyskana energia jest mniejsza z powodu mniej intensywnej fotosyntezy. To jest różnica pomiędzy uprawą outdoor i indoor. Na indoor mamy możliwość do stymulowania produkcji żywicy przez ustawiczną, stałą intensywność światła. Na outdoor zdarzy się kilka pochmurnych lub deszczowych dni i intensywność światła jest zróżnicowana od świtu do zmierzchu, gdzie maksimum jest osiągane mniej więcej w południe. Więc roślina uprawiana na dworze w naszej szerokości geograficznej nie widzi potrzeby w tworzeniu żywicy i nie produkuje jej. Uprawa w sztucznym świetle przyniesie dużą ilość THC, którą samej naturze ciężko osiągnąć.

Lecz nie zawsze zioło z dużą ilością żywicy jest lepsze. Zwolennicy haze palą raczej haze uprawianą na dworze niż np. bud44 z indoor, pomimo faktu że ta druga ma dwa razy tyle żywicy. Typowy smak różnych odmian konopi jest
zróżnicowany i specyficzny. To nie zawartość żywicy określa aromat, lecz kompozycja składników aktywnych i nieaktywnych Jest 200 różnych składników nie zawartych w żywicy konopi i nie wszystkie zależności są nam znane.

Niezależnie od tego jest wiele argumentów za wytwarzaniem żywicy, ale dlaczego roślina konopi powoduje psychoaktywne i stymulujące stany pozostaje sekretem rośliny. Konopie są jednym z najszczęśliwszych roślin, i prawie nie ma na ziemi obszarugdzie nie rośnie canna

Kiedy powinno się zbierać?
Światło stymuluje produkcję żywicy ale z drugiej strony rozkłada "właściwą" żywicę. Cząstkami żywicy mającymi działanie stymulujące są cząstki THC (tetrohydrokanabinol). Kilka molekuł THC (delta 9-THC i delta 4-THC) są znane jako składniki aktywne. Poprzez światło THC jest rozkładane i przetwarzane na nie-psychoaktywne kwasy kanabidiolowe. Świeża żywica (dopiero co wyprodukowana) jest przezroczysta i bez koloru. Kiedy jest rozkładana staje się brązowa.

Właściwa chwila do zbioru jest wtedy, gdy rozkład dopiero co się rozpoczął,
więc niektóre gruczoły żywicy stają się brązowe. Jeśli zaczniesz za wcześnieprodukt będzie świeży i będzie powodował high, ale plon będzie mniejszy.
Jeśli zaczniesz zbiór za późno, plon będzie lepszy ale nie będzie już tak dobry.
Rób jak wolisz.

Powszechne wpływy na produkcję żywicy.
- Produkcja żywicy polega na konkretnej odmianie. Niektóre odmiany i krzyżówki są znane jako dobrzy producenci żywicy a inne nie (ale za to mogą być bardzo smaczne). Produkcja żywicy zależy też od rośliny rodzicielskiej. Dobra matka daje dobry wykop, nieco gorsza zawsze da gorszy.
- Im roślina starsza, tym więcej żywicy może wyprodukować. Roślina która jest zcinana w czasie kwitnienia, nigdy nie da tyle żywicy co uprawiana.
(W nocy są wskazane niższe temperatury, ponieważ wtedy roślina produkuje więcej kwiatów. Roślina pełna energii i rozpostarta produkuje więcej żywicy niż chuda i długa tyczka (wtedy roślina musi transportować swoje substancje dłuższą drogą). Dobrze doglądana roślina z optymalnym parowaniem, odpowiednią ilością wody i poborem pożywienia produkuje więcej żywicy niż roślina mniej parująca. Dobrze skomponowane składniki odżywcze są także bardzo ważne. Zbyt dużo azotu w czasie kwitnienia  zahamuje tworzenie kwiatostanów. Fosfor i potas działa dobrze na tworzenie kwiatów.
W skrócie: im zdrowsza roślina, tym więcej THC.

Przetłumaczył: gzx32
Oryginalny tekst i obrazki:
http://www.hesi.nl/pages/artikel-19-eng.pdf