| |
Podczas poprzedniego artykułu o transporcie w roślinie omówiliśmy drogą od korzeni przez łodygę. W tej części sięgamy najwyższych regionów drzewka, czyli liści.

Liście są zielone i absorbują światło - fotosynteza. Znamy to wszystko. Ale jak roślina używa światła i dlaczego drzewka są zielone? I co robią kiedy jest ciemno?

Napojem roślin jest woda, taki był temat w ostatnim Highlife.
Woda jest odpowiedzialne za stabilność roślinek (robią się czerstwe kiedy są spragnione). Woda jest najważniejszą sprawą dla transportu i jest odpowiedzialna za rozczyn soli mineralnych. Przez ewaporację (parowanie) wody na powierzchni liści, woda w glebie jest zasysana do korzeni. Właśnie dlatego roślina stale potrzebuje wody (dosłownie: Dlatego właśnie jest stały pobór [wody]).

Woda ma więcej zadań. Jeśli chodzi o produkcję rośliny, woda jest używana jako materiał potrzebny dla syntezy (łączenia) nowo powstałych substancji. WODA JEST PALIWEM FOTOSYNTEZY. Światło rozdziela wodę na jej składniki: wodór i tlen. Wodór dostarcza energii, wydalanym gazem jest tlen, tlen którym my oddychamy.
Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie zdobywania energii idą właśnie w tym kierunku, lecz są zbyt niewystarczające, drogie i zbyt prymitywne w porównaniu z fotosyntezą. Jeśli my ludzie będziemy kiedykolwiek mogli imitować (naśladować) fotosyntezę, będziemy prawdopodobnie przebywać na innych planetach przez długi czas (nie bylibyśmy uzależnieni od zapasu tlenu w skafandrze - przypisek)

Życie na ziemi zaczęło się od fotosyntezy.
4.7 Miliardy lat temu powietrze nie zawierało tlenu i życie miało miejsce w wielkim oceanie. Życie, którym było kilka siarkowych i metanowych mikrobów. Wtedy jeden z nich zaczął używać światła aby pozyskiwać energię i budować cukry z dwutlenku węgla jako cząstki. Te pierwsze jednostki przeprowadzające fotosyntezę nadal istnieją w radykalnie zmienione w oceanie (niebieskie algi). Fundament został położony dla rozwoju, ewolucji życia. Zajęło to kolejne 4 miliardy lat aż zaistniały pierwsze złożone organizmy. Cztery miliardy lat żeby zwiększyć zawartość tlenu na świecie na tyle, żeby inne formy życia mogły zaistnieć.

Kolor roślin
Roślina jest zbudowana przez sznur komórek. Każda komórka rośliny została obdarowana wszystkimi funkcjami żeby móc żyć samodzielnie. Za dnia komórki są podzielone (zróżnicowane) w swoich zadaniach (inne ma korzeń, inne łodyga, a inne liść). Lecz jeśli to jest konieczne, komórka korzenia może zmienić swój kolor na zielony, (wpływ światła na ziemniaka) i zielone komórki łodygi mogą formować białe korzenie. Kto wyrywał rośliny widział to zjawisko. Części rośliny na zewnątrz są zazwyczaj zielone. Kiedy patrzymy na zieloną komórkę pod mikroskopem, widzimy zamknięte okręgi wypełnione kolorami. Te kolory to zielony (ciemniejszy i jaśniejszy), żółty i czerwony.
Zielony kolor to chlorofil lub zieleń liści, czyli dokładnie to samo. Chlorofil jest słowem pochodzącym z Greki, chloros znaczy zielony a phyllon - liść. Żółty i czerwony to karotem, znany nam przez marchewki (także Karotte lub carot w języku niemieckim lub francuskim).
Pod koniec każdego roku karoten w drzewach staje się widzialny, ponieważ rośliny zapożyczają zieleń liści (chlorofil) do łodygi, żeby ocalić go do następnej wiosny. Więc zostaje nam czerwony i żółty, czyli piękne kolory jesieni.

Dlaczego te rośliny są zielone?
Chlorofil jest głównym "łapaczem" światła. Wszystkie części rośliny do których dociera światło zawierają tak wiele chlorofilu, że są zielone. Dlaczego zielone? Światło słoneczne to mieszanka kolorów tęczy. Kombinacja wszystkich kolorów - purpury, błękity, żółci, czerwieni - widzimy je białe.

Wszystko polego na kolorze absorbowanym który jest częścią światła słonecznego. Jeśli kwiat jest żółty, absorbuje wszystkie barwy oprócz żółtej, która zostaje na powierzchni kwiatu, więc widzimy żółty. Tak samo dzieje się z niebieskim kwiatem. Liście absorbuje głównie inne kolory niż zielony i żółty – dlatego większość roślin jest zielona.
Magnes i chlorofil
Chlorofil jest molekułą o interesującym kształcie geometrycznym. Centralny atom (magnes) jest otoczony przez cztery jednakowe pierwiastki (z wystającymi punktami dla protein po bokach). Ta struktura jest często wykorzystywana w naturze do zabezpieczania energii. Możemy tam znaleźć wiele składników tj. hemoglobina (żelazo jako atom centralny) naszej krwi. Hemoglobina jest odpowiedzialna za tlen i energię w naszym ciele.
Magnes jest w centrum chlorofilu i dlatego rośliny stają się żółte z braku magnezu. Rośliny nie są w stanie budować chlorofilu przy niewystarczającej ilości magnezu. Typowymi oznakami braku magnezu jest odrzucanie starych liści, ponieważ roślina poświęca je aby młode liście mogły dostać magnez. Jest różnica pomiędzy brakiem magnezu a brakiem azotu, kiedy cała roślina staje się żółta, także młode części.
Jak rośliny używają energii świetlnej aby rosnąć opowiemy następnym razem. Wreszcie to :
Roślina żyje w rytmie dnia i nocy
Każdy kto używa sztucznego światła wie, że należy dać roślinie jego odpowiednią ilość. Jeśli damy roślinie 18 godzin światła będzie rosła pięknie, ale nie zakwitnie. Jeśli dostanie odpowiedni nocny odpoczynek, (12/12) wtedy zakwitnie. Dostarczanie światła w dużej mierze nie wystarczy, rośliny muszą mieć noc aby wyładować swoją energię w postaci kwitnienia.
W czasie dnia roślina pobiera tyle światła, ile to jest możliwe i oddycha dwutlenkiem węgla a wydycha tlen. Woda jest niezbędnym paliwem. Aby magazynować energię, CO2 jest zamieniany w cukier. W nocy roślina zużywa cukier aby budować sobie materię jej potrzebną.

Oryginalny tekst oraz ilustracje : http://www.hesi.nl/pages/artikel-07-eng.pdf

Do akcji Pestki za tłumaczenia