| |
Org. tytuł:
Should fan leaves be trimmed?


Ode mnie:
Tekst troszkę pokręcony, ciężko się połapać gdzie konkretnie są „za”, a gdzie „przeciw”. Przetłumaczyłem pierwsze 4 akapity. Na dniach pozostałe 3.

Wstęp:

Istnieje kilka teorii, czy liście wiatrakowe powinny, czy nie powinny być usuwane. Celem tego artykułu jest analiza technik uprawy konopi, które przemawiają za i przeciw usuwaniu tych liści. Podsumowanie każdej teorii jest zaprezentowane, po czym następuje przegląd funkcji liści wiatrakowych. Różne teorie przemawiające za i przeciw usuwaniu liści jest następnie omówione w kontekście funkcji i technik uprawy.

1.Teorie za przycinaniem liści wiatrakowych.
·Wzrost rozwoju dolnych topów.

Liście wiatrakowe zasłaniają dolne topy, przez co nie wykorzystują całego potencjału, z powodu zmniejszonej intensywności świecenia spowodowanej cieniem wyższych liści.

·Oszczędzanie energii dla rozwoju górnych topów.

Przycinanie liści wiatrakowych i niższych, zasłoniętych gałęzi skupia rozwój rośliny na głównych topach. Roślina traci cenną energię na kilka sposobów. Wysoka roślina potrzebuje energii, aby budować dodatkowe łodygi, po czym używa dodatkowej energii, aby poruszać wodę do wyższych partii – dlatego uważam, że metoda ScrOG jest wydajna. Nieprzycinana, krzaczasta roślina powoduje zużywanie energii do budowania rozległych gałęzi i liści, a wtedy musi zużywać więcej energii, aby zaopatrzyć wszystkie te struktury. Ostrożne przycinanie niepotrzebnych gałęzi (które nie będą produkować topów) i bezproduktywnych odrostów (org. sucker) zostawi więcej energii na większe plony. Odrosty robią dokładnie to, co wskazuje ich nazwa –ssą (org. suck) zbędną energię, która mogłaby zostać lepiej wykorzystana względem plonów.

·Zmniejszenie wyciągania się rośliny.

Jeśli liście wiatrakowe są przycinane w czasie wczesnego stadium kwitnięcia, wyciąganie się jest ograniczone. Redukcja wyciągania może być korzystna w pewnych warunkach uprawy.

·Przyspieszanie procesu flushingu.

Usuń niektóre z liści wiatrakowych 14 dni przed zbiorami. Pomaga to przyspieszyć wypłukiwanie i/lub sprawia, że jest niepotrzebne.

·Zmniejszenie szansy na występowanie pleśni.

Usuwanie martwych liści wiatrakowych jest konieczne, aby zmniejszyć ryzyko powstawania pleśni. Brak „czyszczenia przestrzeni” może prowadzić do rozwoju pleśni w „zatłoczonych” obszarach rośliny. Osoby preferujące ScrOG mogą również zredukować szansę na pleśń usuwając liście wiatrakowe, co zmniejszy poziom parowania. To dlatego, że wiele upraw ScrOG znajduje się w ciasnych miejscach, gdzie wilgotność to poważny problem. Jednak z lepszą wentylacją może to być konieczne, aby uniknąć problemu pleśni.

·Zwiększenie rozwoju korzeni u klonów.

Liście wiatrakowe klonów powinny mieć ucięte do połowy łopatki, co sprawia, że klon rośnie wolno, podczas gdy system korzeni rozwija się.

2.Jak funkcjonują liście wiatrakowe?

Duże liście wiatrakowe mają określoną funkcję rośnięciu i rozwoju konopi. Duże liście przeprowadzając fotosyntezę do produkcji cukrów i innych, potrzebnych do rośnięcia substancji. Większość roślin konopi zaczyna tracić swoje większe liście, gdy wkraczają w proces kwitnięcia i ta tendencja utrzymuje się aż do śmierci rośliny.

Liście wiatrakowe zajmują największe obszary do przyjęcia fotonów, tak więc odpowiadają za większość fotosyntezy, która występuje wewnątrz rośliny. Komórki w liściach rośliny, zwane chloroplastami, zawierają zielony pigment, zwany chlorofilem, który oddziałuje z promieniami słonecznymi, by podzielić wodę w roślinie na podstawowe składniki.

Liście absorbują około 15% energii słonecznej, która do nich dociera; pozostałe 85% przechodzi przez nie, ale liście odbijają całe światło zielone, co oznacza, że poniżej (liścia) wygląda to dla człowieka znacznie ciemniej, niż dla rośliny, ponieważ nasze oczy są najbardziej wrażliwe na zielone spektrum. Fotosynteza występuje we wszystkich zielonych częściach roślin. Proces posiada dwa etapy – reakcję świetlną i cykl Calvina, który przekształca wodę i dwutlenek węgla w cukier i tlen. Cukry te są używane później, by dostarczyć energii wszystkim procesom w roślinie, włącznie z syntezą THC a innych kannabinoli.

Liście wiatrakowe posiadają największą liczbę porów, (które są niejako zastawkami z drugiej strony liścia) przez które woda paruje, a dwutlenek węgla rozprasza się podczas transpiracji i fotosyntezy. Dwutlenek węgla najpierw przedostaje się do liścia przez pory i łączy się ze zmagazynowaną energią w chloroplastach przez reakcję chemiczną (cykl Calvina), by wyprodukować cukier prosty. Cukier ten zostaje dostarczony do tkanek i przetransportowany kanałami w liściu, by dostarczyć syntetyzowany pokarm innym częściom rośliny, takim jak rosnące lub oddychające tkanki, np. młodym liściom, korzeniom i kwiatom rośliny. Usuwanie liści wiatrakowych nie tylko spowolni rozrost, ale także zaburzy umiejętność w pozbywaniu się toksycznych gazów, jak i utrudni regulację temperatury rośliny przez pory (oddychanie).

Zmiany w metabolizmie chemicznym rośliny spowodowane usunięciem liści wiatrakowych powoduje, że roślina pracuje po godzinach, aby pozbyć się toksyn z mniejszą ilością liści. W rezultacie roślina przeznacza więcej hormonów wzrostu do produkcji liści, aby wyrównać straty. Usuwanie duże ilości liści może również przeszkadzać metabolicznemu zbilansowaniu rośliny. Wycinka może również spowodować zmianę płci, w związku z brakiem równowagi metabolicznej rośliny.

Występuje związek dotyczący ilości węglowodanów, jaką produkuje liść i napływu dwutlenku węgla, a siłami zewnętrznymi. W sytuacji, gdy liść nie jest już więcej produktywny dla rośliny z jakiegokolwiek powodu, np. słabe oświetlenie, stary wiek, choroba, atak owadów itd., roślina odrzuci go.

Rośliny posiadają dwa rodzaje naczyń w łodygach, by przenosić składniki – drewno (xylem) i łyko (phloem). Drewno porusza w górę, od korzeni do łodygi, niosąc wodę i składniki pokarmowe. Łyko porusza się zarówno w górę, jak i w dół, przenosząc hormony cukrowe, białko itd., ale głównie cukry. Każda część rośliny może być zarówno źródłem cukru, jak i cukrowym „zlewem” (org. sink). Łyko porusza się od źródeł (obszary zaopatrujące) do zlewów (obszary odpowiedzialne za metabolizm i magazynowanie). Kwiaty mogą przeprowadzać fotosyntezę, ale nie są nawet trochę tak efektywne, jak liście wiatrakowe. Kwiatostany są tkankami pobierającymi, liście – zaopatrującymi. Te pierwsze nie przeprowadzają wystarczająco fotosyntezy i są importerami. Źródła przeprowadzają fotosyntezę do zlewów najbliższym sąsiedztwie. Górne liście dostarczają sacharozę segmentom tkanki (org. apical meristem – nie potrafiłem) i młodym liściom, podczas gdy dolne liście dostarczają składniki korzeniom. Liście na szczycie rośliny dążą do zaopatrywania górnych części. Liście na dole rośliny dążąco zaopatrywania korzeni. Środkowe liście mogą dążyć obiema drogami, zależnie od zmiany potrzeb. Podczas kwitnienia i owocowania jedynie najniższe partie liści zaopatrują korzenie, a reszta liści stara się dostarczyć kwiatostanom tak dużo energii, jak jest to możliwe. Oznacza to, że im więcej liści jest dobrze oświetlonych, tym większą szanse posiada roślina na wytworzenie dodatkowego magazynu energii, który ostatecznie wpłynie na plon. Jednakże Jeast uważa, że dorodne, zielone liście, wyrastające z topów są wystarczającym źródłem energii słonecznej dla rozwoju kwiatowego rośliny. A zatem stare liście wiatrakowe są raz jeszcze uznane za niepotrzebne i jedynie pobierają energię z rozwijających się części rośliny.

Liście wiatrakowe magazynują ruchome składniki pokarmowe, które są nieistotne w dalszych etapach kwitnienia. Podczas płukania rośliny liście wiatrakowe stracą szybko swój kolor. Spowodowane jest to tym, że składniki pokarmowe są mobilizowane do nietypowych tkanek rosnących komórek (org. meristem – problem). Drenowanie liści okresem flushingu podniesie rozwój kwiatostanów. Liście wiatrakowe służą, zatem, jako zabezpieczenie dla rośliny przed brakiem składników pokarmowych. Zużyte składniki zazwyczaj powodują, że dolne liście umierają, jednakże DaGnome zaobserwował, że nieusuwane wchłaniają zniszczenia, podczas gdy przedwczesne usunięcie na ogół skutkuje większą stratą liści. Jednakże, podczas uprawy hydroponicznej, w idealnych warunkach, punktem spornym może być teza, że liście te magazynują składniki pokarmowe.

3. Kiedy i co przycinać, jeśli w ogóle?

Przycinać czy nie, oto jest pytanie. Spróbuj wszystkiego samemu. Wypróbuj każdy sposób. Prosto mówiąc – nie ma uniwersalnej odpowiedzi. To zależy od tego jak uprawiasz, kiedy, gdzie i co przycinasz. Rozbieżność genetyczna konopi odgrywa dużą rolę. Odmiana z niewielką ilością liści i długimi odrostami będzie potrzebował dużo mniej przycinania – o ile w ogóle technika przycinania jest brana pod uwagę. Odmiana z nadmiarem liści i krótkimi odrostami będzie wymagać więcej przerzedzania, aby uzyskać tę samą ilość światła dla dolnych topów. Konopie różnią się – od mocno naświetlonych obszarów równikowych, np. Thai Sativa posiada cienkie liście, głównie z powodu większej ilości światła, do roślin typu indica z regionów afgańskich, które posiadają szersze liście, w związku z mniejszym natężeniem światła w środowisku naturalnym.

- Usuwanie niepotrzebnych „martwych” liści.

Macie tutaj kilka wskazówek, którymi powinniście się wspierać podczas usuwania liści. Liście, które osiągnęły swój ostateczny rozmiar i starzeją się, przestaną produkować chlorofil i zaczną zmieniać kolor na jaśniejszy, często żółknąc i pokazując fioletowe szypułki (łodyga liścia). Wtedy też pojemność liści do produkcji cukru zaczyna się zmniejszać i stają się one tymi, które stają promieniom słonecznym na drodze do młodszych liści, które wytwarzają więcej cukru. Starsze liście, nawet te większe, nie są więcej produktywne, jeśli nie są już ciemnozielone. Odkąd zaczynają wyglądać blado i tracą kolor, przestają przyczyniać się do rozwoju rośliny całkowicie. Oczywiście niższe liście są starsze i pierwsze się starzeją. Stare liście mogą być usunięte, gdy tylko zaczną zasłaniać młodsze, ale staraj się nigdy nie usuwać liścia, który się rozwija, ponieważ pracuje on z pełną mocą.
Outdoor. Liście wiatrakowe odgrywają dodatkową i bardzo ważną rolę, ochraniając topy od żywiołów i drapieżników. Liście te często zostają zniszczone, spełniając tym samym swoją rolę, a następnie usychają, lub odpadają. Jednakże zależnie od warunków klimatycznych uprawy zaleca się przycinać większość liści, które pokazują znaki starzenia się, mają matowy kolor, żółkną, oraz te, które posiadają plamki lub są zniszczone przez owady, aby zapobiec pleśni. Usuwanie dużego obszaru fotosyntezy, który jest najbliżej źródła światła, aby zapewnić rozwój mniejszym liściom, wyrastającym z topów, które są dużo dalej, jest nielogiczne, uprawiając indoor. Uprawy outdoor pod słońcem, liście wiatrakowe nie tworzą tak dużo cienia, jak przy indoorze. Słońce oddalone jest o 149.597.890 km, więc kilkadziesiąt centymetrów nie ma wpływu na intensywność. Wskazuje to na to, że korzyść z przycinania można uzyskać w przypadku uprawy outdoor, przeciwnie do uprawy indoor, jednakże liście absorbują około 15% energii słonecznej, która je uderza, a pozostałe 85% przenika, poza światłem zielonych, które zostaje odbite, dlatego też usunięcie tych liści zapewniłoby jedynie 15% wzrostu transmisji światła outdoor.

Jeast usuwa żółte liście wiatrakowe, lub te, które zaczynają żółknąć (zazwyczaj te z niższych partii), jak również liście ze środkowej części rośliny, które zasłaniają topy. Zawsze stara się zachowywać górne 2-3 piętra liści, ponieważ wierzy, że to one naprawdę pracują.

HydradeChronic uważa, że selektywne przycinanie przynosi korzyści rozwojowi niższych partii rośliny, pozwalając topom wyciągnąć się i naprężyć. Wspomina jednak, że wilgotność musi być zmniejszana do minimum, jako że pozostałości łodyg liści mogą powodować występowanie pleśni, jeśli nie ma odpowiedniej wilgotności. Kolejny efekt przycinania liści, wspomniany przez HydradeChronic, to to, że rozwój rośliny trwa 7 do 10 dni krócej, a rozkwit jest w swoim najwyższym punkcie od szczytu do samego spodu rośliny. Alternatywą przycinania liści jest zwiększenie ilości światła niższym partiom, używając przesuwanego światła. Rezultaty są dużo lepsze dzięki lepszej penetracji światła pod różnymi kątami. Nawet proste podświetlanie od dołu i z boku rośliny sprawdza się dobrze dla liści, dodając światło tam, gdzie naturalnie nie byłoby w stanie dotrzeć.

-Wzrost rozwoju górnych topów.

To, na czym powinniśmy się skupić, to przedwczesne usuwanie liści, które negatywnie wpływa na plon. Po odpowiednim rozwoju systemu korzeniowego najważniejszym elementem w produkcji kwiatostanów jest zatrzymywanie zdrowych liści. Green Reaper sugeruje, że duże liście pobierają więcej energii do przechowania, niż produkują. Z drugiej strony Thunderbunny uważa, że gdy liść nie służy już celom produkcyjnym, roślina usunie go. Ruch cukrów i składników odżywczych w roślinie, która w pełni rozwinęła liście wiatrakowe, wskazuje na to, że są one (liście) źródłem energii, a nie tylko drenem (org. sink - zlew). Jednak czy liść jest źródłem, czy drenem, nie jest do końca jasne. Aktywnie rosnący liść może być drenem, używając energii innych części rośliny, jako paliwo do rozwoju. Starsze liście są źródłem, jednak nie ma dowodu, popierającego to, że w trakcie cyklu życiowego rośliny liście pobierają więcej energii, niż wytwarzają. Byłoby to również nielogiczne z ewolucyjnego punktu widzenia, że roślina pozwalałaby produkować więcej liści pobierając energię niż produkując.

Przycinaj liście wiatrakowe w ostatnich 14 dniach, aby przyspieszyć proces flushingu. Pomaga to przyspieszyć, a nawet sprawić, że flushingu będzie niepotrzebny. Jednakże liście powinny naturalnie zżółknąć. Według mnie zbyt dużo zieleni na liściach oznacza zbyt „zielony” smak liści.

-Ograniczanie wyciągania się roślin.

Jeśli wycinanie liści wiatrakowych ogranicza wyciąganie się roślin, to następuje to, ponieważ zabieramy roślinie przechowywaną energię. Ta metoda ograniczania wyciągania się roślin powinna być używana jedynie w absolutnej KONIECZNOŚCI. Inne wyjścia, z chemicznym traktowaniem roślin włącznie, są lepsze.

4. Jak przycinać, jeżeli się na to zdecydujemy?

Jeśli zdecydujesz się przycinać liście wiatrakowe, powinieneś robić to obcinając szypułkę w połowie odległości od liścia do gałęzi, z której wychodzi. Pozwól pozostałości szypułki wysuszyć się i odpaść samemu. Pomoże to ochronić roślinę przed ryzykiem infekcji. Nie powinny nigdy być urywane, lub odłamywane na samym początku szypułki, ponieważ zwiększyłoby szansę infekcji. Szypułka jest „stopą” łodygi liścia. Leaf uważa, że nadmierne przycinanie liści i obcinanie gałęzi spowoduje użycie przez roślinę dodatkowej energii do wyleczenia się. Jednakże przycinanie musi być wykonywane od czasu do czasu. Im dłużej roślina pozostawiana jest nieprzycinana, tym więcej materiału będzie trzeba w końcu usunąć.

Nie przycinaj także liści podczas okresu wegetacji, chyba że zżółkną. Pierwsze prawdziwe obcinanie powinno nastąpić po przełączeniu na 12/12. Podczas przycinania upewniam się, że nie powoduje u rośliny „krwawienia”. Należy pamiętać, że za każdym razem, gdy odcinamy jakąś część rośliny, wystawiamy jej wnętrze na grzyba i bakterie.

-Podwijanie zamiast przycinania.

Kolejną metodą jest naginanie liści wiatrakowych, aby wyeksponować topy. Nie zapominaj, że nawet wtedy nie będą otrzymywały tyle światła, ile fotosyntezują i, co ważniejsze, wymieniając gazy, magazynując składniki odżywcze i budując cukry, które potem topy przemieniają w THC i inne kannabinole.